Проектът „Бяло, пурпурно, синьо, зелено-следите на вечността”, който е съвместен между общините Велико Търново, Горна Оряховица и Дряново бе представен в старата столица. Проектът е насочен към утвърждаване образа на региона като уникална туристическа дестинация на националния и международен пазар. Стойността му е 436 052 лв. Средствата ще бъдат осигурени чрез съфинансиране от Европейския фонд за регионално развитие-370 644 лв., националния бюджет-43 605лв. и от трите общини-21 802 лв. На представянето на проекта във Велико Търново присъстваха кметовете на трите общини Даниел Панов, инж. Добромир Добрев и Иван Николов, както и екипът му с ръководител арх. Донка Колева-Радева.
Целта на проекта е да подкрепи, популяризира и увеличи интереса към конкурентноспособни туристически атракции на територията на общините Велико Търново, Дряново и Горна Оряховица. Организиране на турове в самите градове, представяне на римското и антично наследство и на занаяти от Възрожденската епоха са част от акцентите в концепцията за общ регионален туристически продукт, посочи ръководителят на проекта. Арх. Донка Колева поясни и какво означава наименованието на проекта – бялото символизира Античното наследство, пурпурното се свързва със Средновековното величие, синьото – с Възраждането, а зеленото е символ на природните красоти и забележителности. Слоганът на проекта е „Открий величието”.
Маршрутите все още не са готови. В тяхното разработване да бъдат привлечени и специалисти по туризъм от ВТУ, препоръча кметът на старата столица Даниел Панов. По думите му този проект ще бъде много полезен за развитието на културния, селския и екотуризма в трите общини. Целта е чрез различни атракции не само да привличаме все повече туристи, но и да удължим престоя им тук, подчерта търновският градоначалник.
Чрез този проект Горна Оряховица ще има възможност да се представи в друга светлина. Някога е била известна като индустриален център. Сега ще се популяризират исторически обекти, културни забележителности. Има много какво да се покаже, каза кметът на Горна Оряховица инж. Добромир Добрев. Този проект ще даде възможност да се развие туристическия потенциал на Дряново-църкви, къщи, музеи. Проектът има бъдеще и успешната му реализация ще бъде от полза за трите общини, заяви кметът на Дряново Иван Николов.
В маршрутите, които предстои да бъдат изготвени ще бъдат включени местни забележителности като великотърновската Света гора, римският път край Дряново, античното селище Никополис ад Иструм, емблематичната за Горна Оряховица местност Камъка, а така също историческите музеи и музейни експозиции в трите общини. В рамките на проекта се предвижда още да бъдат обновени сега съществуващи туристически маршрути, както и промяна в беседите, съобразени с различните групи туристи. Очаква се разработените маршрути да бъдат готови до края на октомври и да бъдат включени в пакетите на туристическите агенции и туроператори.
Мащабна рекламна кампания ще популяризира туристическите продукти както в България, така и в чужбина. Проектът и неговите дейности ще бъдат представени на национални и международни туристически изложения. Още през ноември трите общини ще се представят на престижни борси в Пестом, Италия и Лондон, Великобритания. Предстоят участия и на туристически изложения в германската столица Берлин и в Букурещ, Румъния, информира шефът на общинската агенция по туризъм “Царевград Търнов” Цветомир Бояджиев.
Утвърждаването на интегриран регионален туристически продукт ще доведе до намаляване на териториалната концентрация и по-равномерно разпределение на ползите от туризма. Проектът е насочен към представители на туристически агенции, туроператори, представители на туристическия бизнес, музеи и туристически организации, специализирани групи с научни и хоби цели, неправителствени организации.
Уникалността на проекта ще бъде от полза и за кандидатурата на регион Велико Търново за културна столица на Европа през 2019 г. Регионът се намира на кръстопът и трябва да се извлече максимално полза от тази даденост-туристите не само да минават от тук, а да остават и отново да се връщат, категорични бяха участниците в срещата.